هجوم شرکت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر ایران

 زمانی که سخن از منابع انرژی خاورمیانه به میان می آید همه به یاد نفت می‌افتند، اما این روزها دولت‌های منطقه تلاش دارند سایر منابع انرژی و به‌خصوص انرژی‌های پاک را توسعه دهند.

توسعه این انرژی‌ها هرچند دارای منافع زیست‌محیطی برای این کشورهاست، اما انگیزه اصلی دولت‌ها مسائل اقتصادی است. منطقه خاورمیانه پتانسیل بالایی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دارد. ایران عمدتاً به‌دلیل سرمایه‌گذاری‌های قبلی خود در طرح‌های برق‌آبی، پیشرفته‌ترین کشور منطقه در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در منطقه است. اما اخیراً این کشور پروژه‌های بزرگی را در زمینه انرژی‌های بادی و خورشیدی نیز آغاز کرده و طی ماه‌های اخیر پروژه‌های جدیدی اعلام شده‌اند.

بزرگترین پروژه که روز ۱۷ اکتبر اعلام شد، مربوط به سرمایه‌گذاری ۲٫۵ میلیارد یورویی شرکت نروژی ساگا انرژی در ایران برای احداث تأسیسات تولید برق خورشیدی با ظرفیت ۲ گیگاوات طی یک دوره ۵ساله است. شرکت‌های اروپایی اخیراً سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران انجام داده‌اند. شرکت اسکاتک نروژ گفته در حال مذاکره برای احداث یک مجتمع تولید برق خورشیدی به‌ظرفیت ۱۱۰ مگاوات در ایران به‌ارزش حدود ۱۳۲ میلیون دلار است. این پروژه امکان توسعه ظرفیت تا ۵۰۰ مگاوات را دارد. هاشم اورعی، رئیس اتحادیه انرژی بادی ایران اخیراً گفته، شرکت‌های دانمارکی آماده سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر ایران هستند.

این تنها کشورهای منطقه نوردیک نیستند که درگیر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی‌های پاک در ایران شده‌اند. در ۲۰ سپتامبر، شرکت انگلیسی کرکاس اعلام کرد که قصد دارد با هزینه‌ای حدوداً ۵۰۰ میلیون یورویی، ۶۰۰ مگاوات برق به شبکه توزیع ایران تحویل دهد. رسانه‌های داخلی ایران همچنین از شرکت‌های سولاروات آلمان و فینرژی ایتالیا به‌عنوان دیگر سرمایه‌گذاران احتمالی یاد می‌کنند. در ماه ژوئن، هیئتی متشکل از ۷ شرکت آلمانی فعال در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر برای بررسی پتانسیل‌های انرژی‌های تولید برق بادی و خورشیدی به استان خراسان شمالی ایران سفر کردند.

برخی پروژه‌های کوچکتر نیز قبلاً تکمیل شده یا در حال تکمیل هستند. در اواخر ماه جولای، کار احداث یک مجتمع برق خورشیدی ۲۰مگاواتی در استان کرمان با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های آدوره آلمان و دوریون سوئیس به پایان رسید. این شرکت‌ها در حال طراحی یک مجتمع برق خورشیدی ۱۰۰مگاواتی دیگر در همین منطقه هستند. در ماه آوریل، شرکت برق و انرژی غدیر ایران و شرکت متکای یونان اعلام کردند یک مجتمع تولید برق ۱۰مگاواتی را در اصفهان به بهره‌برداری رسانده‌اند. در ماه فوریه نیز یک مجتمع ۱۴مگاواتی برق خورشیدی در همدان رونمایی شد.

در مجموع این قراردادها موجب افزایش میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران می‌شود. در ماه آوریل، محمد خزایی، معاون وزیر اقتصاد ایران گفت، کشورهای اتحادیه اروپا از ژانویه ۲۰۱۶ به این طرف، ۳٫۶ میلیارد دلار در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

حضور پرتعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران چند دلیل دارد که شاید مهمترین آن شرایط مناسب سرمایه‌گذاری‌ای است که دولت ایران به شرکت‌های خارجی پیشنهاد می‌دهد. وزارت نیروی ایران معمولاً قراردادهایی ۲۰ساله برای تضمین خرید برق تولیدی مجتمع‌های احداث‌شده منعقد می‌کند. این مجتمع‌ها همچنین برای مدت ۵ تا ۱۳ سال معاف از مالیات هستند.

دیگر دلیل جذابیت سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران برای شرکت‌های اروپایی، غیبت شرکت‌های آمریکایی است.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، ایران بزرگترین جای پا را در بخش انرژی‌های سبز خاورمیانه به خود اختصاص داده است. این آژانس برآورد کرده که ایران در سال ۲۰۱۶، ۱۰۶۰۶ مگاوات به ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خود اضافه کرده است. نزدیک‌ترین کشور به ایران در منطقه عراق است که تنها ۲۳۱۱ مگاوات به ظرفیت خود افزوده است.

 

۳۵۳۵

Post Author: Admin

You may also like

دختر کشاورزی که تبدیل به بازیگری مشهور شد

خبرگزاری رکنا: دختر روستا زاده اهل کره جنوبی اکنون به

پاسخ طراح پوستر جشنواره فیلم فجر امسال

خبرگزاری ایسنا: حمیدرضا بیدقی در گفت‌وگویی با ایسنا درباره طراحی

قاتل: انتقام ۱۰ سال حبس خود را گرفتم

روزنامه خراسان نوشت: ساعت ۲۲:۳۰ دهم تیر ماه شهروندان ساکن